Our product range includes a wide range of color coated tile roofing sheet, color coated roofing sheet, precoated curve sheet and bhushan colour coated roofing sheet.
₹ 350 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 0.60 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Steel |
| Length | 24 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Brand | JSW |
| Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Country of Origin | Made in India |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 1 sq ft
We are highly engaged in offering Color Coated Tile Roofing Sheet to our clients
Benefits
₹ 62 / Piece Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Thickness | 0.60 mm |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Color | Green |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
| Surface Treatment | Coated |
₹ 70 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 0.30 mm |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Curved |
| Country of Origin | Made in India |
| thickness of product | 0.35mm to 0.7mm |
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.45 mm |
| Material | Steel |
| Brand | Bhusan |
| Color | Green |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India