Our range of products include steel decking roofing sheets, gi coated decking sheets, steel decking sheet, steel decking profile sheets, steel decking sheets and roof decking sheets.
₹ 65 / Kilogram Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.80 to 1.2mm |
| Deck Profile | 60 mm |
| Length | 20 Ft |
| Brand | JSW |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Tensile Strength | 240 - 550 mpa |
| Surface Treatment | Coated, Galvanised |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 55 / Kg Get Latest Price
| Length | 20 Ft |
| Material | Steel |
| Overall Width | 1000 MM |
| Surface Treatment | Galvanised,Coated,Film Coated,Embossed,Color Coated |
| Coating Thickness | 18 - 22 Micron |
| Brand | Jindal |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Thickness | 0.8 mm |
| Effective Cover Width | 960 MM |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Length | 5m - 11.8m |
| Thickness | 0.8 mm |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 55 / Kilogram Get Latest Price
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Sheet Length | 24 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 3 mm |
| Color | Multicolor, Green, Blue, Black, Red |
₹ 65 / Kg Get Latest Price
| Length | 8 ft |
| Material | Stainless Steel Sheets |
| Brand | JSW |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Features | Water Proof |
| Technique | Cold Rolled |
| Thickness of Sheet | 0.8 mm-2.0 mm |
| Width | 610 to 1250mm |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Length | 20 Ft |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | JSW |
| Color | Silver |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Features | Corrosion Resistant |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Width available | 1050 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 52 / Kilogram Get Latest Price
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Galvanized Steel |
| Material | Galvanized Coated |
| Features | Corrosion Resistant |
| Length | L up to 12 Meter customised |
| Area of Application | Residential & Commercial |
| Thickness | 1.2 mm |
| Dimensions | W 1000 mm Standard |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.80mm to 1.2 mm |
| Deck Profile | 60 mm |
| Base Material | Galvalume |
| Material | Steel |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Zinc Coating | 80 gsm , 120 gsm, 275 gsm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Color | Silver |
| Features | Water Proof |
| Sheet Length | 30 ft |
| Application Area | Industrial |
| Concrete Slab Type | Metal Deck Slab |
| Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 550 MPA |
| Paint Thickness | 22 Micron |
We are highly engaged in offering Steel Decking Profile Sheets to our clients.
We manufacturing, exporting, trading and importing a wide range of Color Coated Sheet, Metal Sheet, Polycarbonate Sheets, Galvanized Sheets, Metal Purlin, Decking Sheets, Roof Ventilators and much more. We deliver better-quality of products ranges comprising of Roofing Sheets, Polycarbonate Sheets, Coated Sheets. Our raw material is procured by our expert procurement agents who duly conduct thorough quality tests to ensure high tensile strength and corrosion resistance
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
| Brand | JSW |
| Profile Type | Corrugated |
| Width | 1000 mm |
| Usage Area | Factory Shed |
| Color | Blue |
| Material | Steel |
| Coating Type | Galvanized |
| Thickness | 0.45 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Length | 16 ft |
| Length | 24 ft |
Features:
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.80mm to 1.2mm |
| Deck Profile | 64mm |
| Base Material | Galvanized Steel |
| Yield Strength | 240 MPa |
| Sheet Length | 24 ft |
| Application Area | Commercial |
| Concrete Slab Type | Metal Deck Slab |
Get Latest Price
| Length | 24 Ft |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Brand | JSW |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Color | Silver |
| Features | Corrosion Resistant |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 1.2 mm |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
| Application | Ship Plate,Container Plate,Flange Plate |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India