Manufacturer of a wide range of products which include bare galvalume sheet, color coated galvalume sheets, galvalume roof sheet and galvalume sheet.
₹ 75 / Square Meter Get Latest Price
| Thickness | 0.47 mm |
| Length | 24 Ft |
| Material | Steel |
| Brand | JSW |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | White |
| Coating Type | Bare Galvalume |
| Features | DURABLE,Long life |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Overall Width | 600 mm -1250 mm |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Tensile Strength | 245 - 550 MPa |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 75 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Brand | JSW |
| Length | 24 ft |
| Technique | Cold Rolled |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 600 mm-1250 mm |
| Color available | Red, Green, Yellow, White, Blue |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 75 / Kilogram Get Latest Price
| Length | 24 Ft |
| Color | Blue |
| Brand | Jindal |
| Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 0.12-4.0 mm |
| Width | 600 mm-1250 mm |
| Color Available | Red, Green, Yellow, White, Blue |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
Get Latest Price
| Sheet Thickness | 0.80 mm |
| Alu Zinc Coating | AZ80 |
| Base Material | Mild Steel |
| Application Area | Roofing |
| Sheet Length | 20 ft |
| Surface Finish | Regular Spangle |
| Country of Origin | India |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India