Leading Manufacturer of galvanized roofing sheets, gi roofing sheet, tata galvanized roofing sheets, galvanized iron corrugated sheets, galvanised tile roofing sheet and galvanized corrugated roofing sheets from Pune.
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.12-4.0 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Manmohan |
| Country of Origin | Made in India |
| surface treatment | Galvanised |
₹ 60 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 0.15 mm |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Brand | JSW |
| Material | Galvanised Iron |
| Technique | Cold Rolled |
| Width | 3.5 ft |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Length | 1000-11800 mm |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 0.5 mm |
| Brand | TATA |
| Material | Galvanized |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Roofing |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | Galvanised Iron |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled, Hot Rolled |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Width Range | 650mm, 762mm, 800mm |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 100 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Length | 12 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Brand | JSW |
| Color | Red |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Trapezoidal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 sq ft
Get Latest Price
| Thickness | 1.14-5.8 mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Color | SIlver |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Pattern | Plain |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
Features:
Optimum performance
Strongly built
High efficiency
Creatively designed
Durable standard
Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Zinc Coating | 80 gsm |
| Surface Treatment | Galvanized, Coated, Galvanised, Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand | Jindal |
| Area of Application | Residential & Commercial |
| Color | Black |
| Features | Water Proof |
| Is It Water Proof | Water Proof |
Minimum order quantity: 1 Piece
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India