We are a leading Manufacturer of ppgl metal roofing sheet, essar metal roofing sheet, metal deck sheet and metal roofing sheet from Pune, India.
₹ 75 / Kg Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 0.30mm to 0.80mm |
| Length | Upto 12 meters can be supplied(Customised) |
| Brand | JSW,TATA,ESSAR,UTTAM,ASIAN |
| Coating | 70-275 gram per square meter |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 240mpa to 550mpa |
| Color | Blue |
| Surface Finishing | Galvanised or galvalume color coated |
| Overall Width | 1000mm - 1220mm |
| Effective Cover Width | 1000-1050mm |
| Pattern | Profiled |
| Is It ISO Certified | Yes |
| Zinc Coating | 70-275 gram per square meter |
| Area Of Application | Roofing,Cosntruction & commercial etc |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Material Grade | Galvanised or Galvalume |
| Yield Strength | 240mpa to 550mpa |
| Surface Treatment | Galvanised or Galvalume Color Coated |
| Pitch | 27.5mm (+/-10mm) |
| Min Roof Slope | Depends on client structure |
| Is It Water Proof | Yes |
| Rib Height | 2-3mm |
₹ 72 / Feet Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Brand | Essar |
| Length | 8 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Area Of Application | Commercial |
| Commercial | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 Feet
₹ 72 / Kg Get Latest Price
| Sheet Material | Galvalume |
| Sheet Thickness | 0.80 mm |
| Sheet Width | 1000 mm |
| Length | 8 ft |
| Brand | JSW |
| Thickness | 0.2 |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Width | 2 ft |
| Usage/Application | Roofing |
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Color | Grey |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness Of Sheet | 0.30mm to 1.2mm |
| Length | 1000mm to 12000mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Width | 3.5 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Brand | Jindal |
| Shape | Rectangular |
| Is It Rust Resistant | Yes |
| Usage/Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 1 Kg
Get Latest Price
| Thickness | 0.50 mm |
| Length | 24 ft |
| Material | Aluminium |
| Brand | Jindal |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Grey |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Commercial |
| Features | blue , red ,offwhite green |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India