Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer tata metal roofing sheets.
₹ 425 / Piece Get Latest Price
| Sheet Width | 1220 mm |
| Material | Steel |
| Material Grade | AZ150 |
| Width | 4 ft |
| Color | Blue |
| Area Of Application | Commercial |
| Brand | TATA |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Coating | 70 Gram per sqmt |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Usage/Application | Residential |
| Country of Origin | Made in India |
| Length | 12 Feet |
| Tensile Stength | 240mpa |
| Yield Strength | 240mpa |
| Zinc Coating | 70 gsm |
| Is It Water Proof | Yes |
| Paint Coating | 15 microns |
| Thickness | 0.45 mm |
| Sheet Thickness | 0.50 mm |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India