Leading Manufacturer of galvanized steel z purlin, galvanized z purlin, c z purlins and galvanized purlins from Pune.
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Material | GI Steel |
| Coating | GI |
| Usage | Industrial Shed |
| Surface Finish | Galvanized |
₹ 55 / Kilogram Get Latest Price
| Thickness | 1.6 to 3.5 mm |
| Material | Steel |
| Shape | C Purlin, Z purlin |
| Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Construction |
| Brand | JSW |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface | Galvanized |
Minimum order quantity: 1 Kilogram
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Length | 12 m |
| Material | Steel |
| Shape | C Channel |
| Position | Exterior, Interior |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Technique | Cold Rolled |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 70 / Kg Get Latest Price
| Purlin Type | c & z purlin |
| Thickness | 2 mm |
| Zinc Coating | 120 gsm |
| Length | 9 m |
| Surface Finish | GI Bright |
| Usage | Industrial Shed |
| Hole Type | Round Holes |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India