Manufacturer of a wide range of products which include premium gc sheets, jsw neosteel 500 d tmt steel bars and premium al-zn coated corrugated sheets.
₹ 97 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.35 mm - 0.60 mm |
| Brand | JSW |
| Length | 8 ft |
| Width | 3 ft |
| Color | Silver |
| Material | Steel / Stainless Steel |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Tensile Strength | 245 - 550 mpa |
| Paint Thickness | 18 - 22 Micron |
Minimum order quantity: 1 Kg
Guard Film:
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 12mm |
| Grade | Fe 500D |
| Material | Iron |
| Single Piece Length | 36 meter |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | tmt bar |
| Type | TMT Coil |
| Delivery Period | Immediate |
| Minimum Order Quantity | 1nos |
| Ultimate Tensile Strength (Min) | 550 MPa |
| Test Certificates | Available |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 60 / Kg Get Latest Price
| Color | Black, Red, Multicolor |
| Surface Treatment | Al-Zn Coated |
| Material | Steel |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Thickness | 1mm, 2mm, 4mm, 5mm |
Guard Film:
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India