Providing you the best range of turbo air ventilator, turbo ventilators with polybase or stainless steel base., roof turbo ventilators with polycarbonate base plate., 24" wind turbine ventilators, ss rooftop air ventilators and roof top air ventilators with effective & timely delivery.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Ventilation |
| Type | Axial Fan |
| Height | 360 mm |
| Color | Silver |
| Mounting | Roof |
| Shape | Round |
| Turbine Diameter | 110 mm |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Place Of Origin | Pan India |
| Application | Factories, Workshops, Industrial Manufacturing Units |
| Size | 20 to 25inch |
| Color | Silver |
| Weight | 1.4kg |
| Wind Speed | 6 km/h-20 km/h |
| Shape | Round |
| Mounted | Roof |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Place Of Origin | Pan India |
| Type | Air Ventilator |
| Driven Type | Direct |
| Mounted | Roof |
| Height | 24inch |
| Size | 3 to 25inch |
| Automation Grade | Automatic |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Weight | 6.2 kg +- 0.2 kg . |
| Speed | 6 km/h-20 km/h |
| Pressure | Accelerator (Cobalt Octate - 3%) |
| Bearings | 6001 ZZ Permanently Lubricated & Sealed |
| Diameter | 598 mm +- 2 mm |
| Turbine Diameter | 598 mm +- 2 mm |
| Brand | preffered. |
| Features | turbine ventilator is to supply fresh air in industry and living area and in addition to that it is |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5000 / Number Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Application | Factories |
| Usage/Application | Industrial |
| Driven Type | Direct |
| Size | 3 to 25inch |
| Color | Silver |
| Mounting | Roof |
| Shape | Round |
| Air Volume | 3237 m3/h |
| Speed | 4 m/s |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 1500 / Number Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Ventilation |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 3 to 25 inch |
| Color | Silver |
| Mounting Type | Roof |
| Speed | 6 km/h-20 km/h |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Function | Air exhaust vent |
₹ 4000 / Number Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting | Roof |
| Size | 3 to 25 inch |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Speed | 6 km/h-20 km/h |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Number
Benefits of using turbine roof ventilators
₹ 1500 / Number Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Ventilation |
| Automation Grade | Automatic |
| Size | 3 to 25 inch |
| Color | Silver |
| Mounting | Roof Fan |
| Speed | 6 km/h-20 km/h |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 75mm, 100mm, 150mm, 200mm |
We are highly engaged in offering Turbine Air Ventilators to our clients.manufacturing, exporting, trading and importing a broad range of Color Coated Sheet, Metal Sheet, Polycarbonate Sheets, Galvanized Sheets, Metal Purlin, Decking Sheets, Roof Ventilators and much more. These products are designed to be heat resistant and have high tensile strength. We are able to provide our clients with the most durable and corrosion resistant range of roofing sheets and ventilator
₹ 4500 / Number Get Latest Price
| Size | 3 to 25 inch |
| Material | Aluminum |
| Color | Sky Blue |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Ventilation |
| Air Volume | 2100-7000m3/h |
| Wind Speed | 6 km/h-20 km/h |
| Mounted | Roof |
| Country of Origin | Made in India |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India