Our product range includes a wide range of solid polycarbonate roofing sheets, colored polycarbonate roofing sheets, triple wall polycarbonate sheets, twin wall polycarbonate roofing sheets, opal white polycarbonate sheets and transparent polycarbonate sheets.
₹ 80 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.45 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Features | Water Proof, Tamper Proof, Durable Coating |
| Technique | Cold Rolled |
| Usage | Roof & Partition |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2100 mm |
| Thickness Range | 1.0~15 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
For the diverse requirements of our clients we are involved in offering an extensive range of Solid Polycarbonate Sheet. These sheets are used in construction and allied industry. These are developed using superior quality material and latest technology as per the international standards and norms. Offered products are available in various specifications and colors and are well known due to their superior finishing.
Features:
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Surface Treatment | Film Coated, Embossed |
| Color | Multi color |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | Embossed |
| Country of Origin | Made in India |
| High temperature tolerance | From -40 degree Celsius to 30 degree Celsius) |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Features:
Environment friendly
High strength
Quality checked
No maintenance
₹ 60 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Features | Water Proof |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Brand | Jindal |
| Structure | Rectangular with Triple Wall |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Material | Fiberglass |
| Thickness of product | 8 mm-15 mm |
Minimum order quantity: 100 Square Feet
₹ 40 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Material | Polycarbonate |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Technique | Cold Rolled |
| Transparency | 60%, 70% |
| Structure | Rectangular Twin Wall |
₹ 80 / sq ft Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm, 2mm |
| Color | Opal White |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Material | Polycarbonate |
| Technique | Cold Rolled |
| Transparency | 60% |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
₹ 800 / SQMT Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm, 2mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Material | Polycarbonate |
| Dimensions | 2.1*2.9 m |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
₹ 40 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Thickness Of Sheet | 1.5mm,2mm |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Material | Polycarbonate |
| Features | Durable Coating, Tamper Proof, Weather Resistant |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Transparent |
| Transparency | 60% |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 40 / sq ft Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm, 2mm |
| Color | Sky Blue |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | 50% |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Thickness | 4 mm/6 mm/8 mm/10 mm |
₹ 35 / Sq ft Get Latest Price
| Thickness | 6 mm |
| Brand | Jindal |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | UV Coated |
| Features | Durable Coating |
| Appearance | Embossed |
| Available Roll Size | 39*4 |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
Minimum order quantity: 1 Sq ft
₹ 35 / SQFT Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm, 2mm |
| Thickness | 1.4 mm-11 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Embossed |
| Material | Polycarbonate |
| Brand | Jindal |
| Transparency | 80 % |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 1200 mm - 2100 mm |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
Minimum order quantity: 100 SQFT
We are involved in manufacturing and supplying a wide range of Polycarbonate Sheets. The sheets are processed using premium quality raw material. Moreover, the products are known for their high chemical resistance and heat resistance. The sheets are non-breakable and are available at highly competitive prices.
₹ 42 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Area Of Application | Residential |
| Brand | Jindal |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Transparency | 60% |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Green, Blue, Red |
₹ 45 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 2mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Transparent Blue |
| Material | Fiberglass |
| Surface Treatment | Embossed |
| Transparency | 60%, 70% |
| Lenght | 6 m and 12 m |
₹ 35 / sq ft Get Latest Price
| Thickness | 2mm |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | sky blue |
| Structure | Multiwall |
| Features | Water Proof |
| Usage | Roof |
₹ 36 / Square Feet Get Latest Price
| Thickness Of Sheet | 1.5mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Structure | Multiwall |
| Color | Sky Blue |
₹ 65 / sq ft Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Surface Treatment | Coated |
| Material | Polycarbonate |
| Technique | Cold Rolled |
| Area Of Application | Commercial |
| Frame Material | Aluminium Alloy |
| Structure | Curved |
₹ 850 / SQMT Get Latest Price
| Thickness | 2.3 mm-10 mm |
| Length | 1000mm to 12000mm |
| Sheet Thickness | 2mm |
| Shape | profiled |
| Thickness Of Sheet | 2mm |
| Material | poly |
| Feature | Water Proof |
| Color | transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Structure | Rectangular with Wall |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
Minimum order quantity: 100 SQMT
₹ 500 / SQMT Get Latest Price
| Thickness | 2.3 mm-12 mm |
| Brand | Jindal |
| Material | Polycarbonate |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Color | Clear |
| Technique | Cold Rolled |
| Dimensions | 8X4 Ft. |
| Surface Treatment | Embossed |
| Structure | Rectangular |
Minimum order quantity: 100 SQMT
₹ 700 / SQMT Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Embossed |
| Technique | Cold Rolled |
| Transparency | 50%, 60%, 70% |
| Length | 5800mm, 6000mm |
| Width | 1220mm, 1560mm, 1820mm, 2100mm |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
₹ 700 / SQMT Get Latest Price
| Thickness of Sheet | 2 mm |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Embossed |
| Material | Polycarbonate |
| Transparency | 50%, 60%, 70% |
| Thickness | 1 mm-20 mm |
| Structure | Rectangular |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
₹ 750 / SQMT Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Color | Blue |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Embossed |
| Transparency | 40% |
| Material | Polycarbonate |
| Thickness Of Sheet | 1.5mm, 2mm |
Vinit Rathod (Director)
Manmohan Ispat Private Limited
B-316/317, 3rd Floor, Kalpataru Plaza, 224, Bhavani Peth
Pune - 411002, Maharashtra, India